Auto leasing operacyjny czy finansowy?

Przedsiębiorcy bardzo często zastanawiają się czy lepszym rozwiązaniem będzie auto leasing finansowy czy operacyjny. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że o wybraniu poszczególnej formy powinny decydować kwestie podatkowe czy rachunkowo-księgowe.

Leasing w ujęciu podatkowym

Należy mieć świadomość, że w Polsce jest bardzo duża niekonsekwencja jeżeli chodzi o traktowanie leasingu na gruncie podatkowym czy rachunkowym. Godny uwagi jest bowiem fakt, że zdecydowana większość umów jest traktowanych „rachunkowo”, jako leasing finansowy. Z kolei pod względem podatkowym będzie to leasing operacyjny.

Jaka jest przyczyna takiej sytuacji? Jest to bowiem efekt tego, że polski leasing rozwijał się jeszcze w okresie bardzo burzliwej transformacji, gdzie nie występowały właściwe uregulowania podatkowe. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie skupienie się na ujęciu zarówno leasingu finansowego, jak i operacyjnego pod względem podatkowym.

Leasing operacyjny czy finansowy – różnice podatkowe

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w leasingu operacyjnym kosztem uzyskania przychodu dla przedsiębiorcy będzie pierwsza wpłata, a także wszystkie raty leasingowe. Należy również zaznaczyć, że podatek VAT jest nie tylko i wyłącznie doliczany, ale również płacony proporcjonalnie razem z każdą z wspomnianych opłat. Godny uwagi jest również fakt, że leasingobiorca nie będzie miał możliwości amortyzowania środka trwałego, który jest przedmiotem danej umowy.

Z kolei w leasingu finansowym przedsiębiorca może dokonać amortyzacji samochodu. Ponadto do kosztów poza wspomnianą amortyzacją może być przez niego zaliczona część odsetkowa raty. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w leasingu finansowym trzeba zapłacić podatek VAT na początku transakcji od całej kwoty. Oczywiście nie każda firma będzie mogła pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Godny uwagi jest fakt, że część leasingodawców działających na rynku pomaga przedsiębiorcy refinansować wspomniany VAT. W ten sposób jest on doliczany do rat przez dodatkową usługę finansową.

Auta w leasingu dostępne na stronie BMWDirect.pl.