Co jest najważniejsze w oponach do samochodów ciężarowych?

Decydując się na zakup opon do samochodów ciężarowych najważniejsze jest skupienie się dopasowaniu parametrów do sposobu użytkowania pojazdu. Ma to bezpośrednie przełożenie na ładowność samochodu, jak też na bezpieczeństwo jazdy.

Bezpieczeństwo jazdy

Najważniejsze przy wybieraniu opon jest zapewnienie możliwość bezpiecznego poruszania się nawet załadowanego samochodu. Z tego powodu trzeba zawsze reagować na zmiany wskazujące na zużycie, które pojawiają się w ogumieniu. Zużyte opony mogą prowadzić do braku możliwości bezpiecznej jazdy w przypadku wystąpienia gorszych warunków pogodowych. Szczególnie zużycie bieżnika czy nierówności mogą powodować poważne problemy przy trudniejszych warunkach na drodze.

Wymiana opon

Jeśli chce się mieć pewność, że opony ciężarowe będą się właściwie zachowywały na drodze niezbędne jest decydowanie się na:
– regularne wymienianie opon
– wymianę, gdy zauważy się jakiekolwiek ślady zużycia.

Do wymieniania opon nie powinno się podchodzić w sposób zestandaryzowany. Trzeba brać pod uwagę, że nadmiernie częste wymienianie ogumienia może prowadzić do nadmiernych kosztów użytkowania samochodów ciężarowych. Natomiast często w pojazdach intensywnie użytkowanych wymiana opon musi odbywać się nawet częściej, niż wskazują na to producenci.