dobra wymiana opon w profesjonalnym serwisie

Dlaczego wymieniamy opony?

Średnio co 6 miesięcy każda wulkanizacja w kraju oblegana jest przez kolejki samochodów. Zaczynają się one z samego rana i kończą późno wieczorem. Skąd się bierze ta regularna i jednoczesna chęć zadbania o posiadane w autach ogumienie?

Wymiana opon kluczem do bezpieczeństwa

Tak regularna wymiana opon spowodowana jest zmieniającymi się warunkami pogodowymi. Opona jest niezwykle specyficznym podzespołem samochodu. Jako jedyna jego część ma stały kontakt z podłożem. To ona odpowiada w największym stopniu za prowadzenie, hamowanie i przyśpieszanie. W czasie lata, gdy warunki drogowe są bardzo dobre, opony są przez większość kierowców niedoceniane, ponieważ niczym szczególnym się nie wyróżniają.
Jeśli jednak pogoda się zmienia, temperatura obniża, a zamiast deszczu pojawia się śnieg, opony letnie stają się śmiertelnym zagrożeniem i konieczna jest ich wymiana przez specjalistę serwisu Volvo.

Odpowiednia opona do pory roku

Opona zimowa skonstruowana jest całkowicie inaczej niż jej letnia wersja. Z zewnątrz charakteryzuje się całkowicie innym bieżnikiem, który zapewnia lepszą przyczepność na zimnej i zmarzniętej nawierzchni. Dodatkowo taka opona charakteryzuje się całkowicie inną mieszanką gumy, która sprawia, że opona lepiej przylega do powierzchni asfaltu.
Powstaje więc pytanie: czemu nie jeździć na tej lepszej, zimowej oponie cały rok? Niestety jest to niemożliwe ze względu na fakt, że przy wyższej temperaturze ulega ona niezwykle szybkiej degradacji i traci pozytywne właściwości trakcyjne. Jeżdżenie na zimowych oponach w lecie było by zatem całkowicie nieekonomiczne, a jednocześnie niebezpieczne.
Nie dziwi więc fakt, że wraz z kolejnymi przesileniami pogodowymi, kolejki przy wulkanizacjach nie mają końca. Wszyscy kierowcy masowo zmieniają opony ze względu na swoje bezpieczeństwo i zwyczajnie zdrowy rozsądek.