Dodge Challenger – 50 lat historii

Chociaż amerykański producent samochodów Dodge oferuje swoje pojazdy już od ponad 100 lat do mało który ze sprzedawanych modeli osiągnął taki poziom popularności jak Dodge Challenger. Po niemalże 50 latach od pojawienia się Dodge’a Challengera pierwszej generacji fani motoryzacji wciąż mogą cieszyć się fabrycznie nowymi modelami, które zeszły z taśmy produkcyjnej jeszcze w 2020 roku!

I generacja

Pierwszy Dodge Challenger zjechał z taśmy produkcyjnej w Stanach Zjednoczonych w 1969 roku. Od samego początku swojego istnienia miał on rywalizować z Fordem Mustangiem oraz Chevroletem Camaro. Sam samochód ze względu na swoje wyposażenie oraz stylistykę był skierowany do młodych i zamożnych klientów.

Za samą stylistykę nadwozia samochodu odpowiadał Karol Cameron, czyli projektant odpowiedzialny również za generację Dodge’a Chargera Jeszcze w pierwszym roku produkcji udało się sprzedać ponad 83 tysiące egzemplarzy I generacji. Sprzedaż w kolejnych latach spadła, a produkcję zamknięto w 1974 roku. Co jeszcze warto wiedzieć?

II i III generacja

Dodge Challenger wrócił na północnoamerykański rynek w 1978 roku, kiedy to zaczęto sprzedawać pod tą nazwą japoński samochód Mitsubishi Galant lambda. W tym wydaniu Dodge przekształcił się w typowy samochód sportowy z wyrazistymi kanciastymi proporcjami. Jego produkcję w Japonii i na świcie zakończono w 1984 roku.

Z kolei w 2008 roku w czasie targów motoryzacyjnych w Chicago w Filadelfii mieliśmy możliwość obejrzenia trzeciej generacji Dodge’a Challengera. Po 34 latach oczekiwania nastąpiło odrodzenie pojazdu w w doskonałej formie. Miejsce jego produkcji to Brampton w Kanadzie.