Jak dobierać gąbki polerskie?

Na obecnym rynku możemy dostać różne gąbki polerskie wykazujące różnorodne właściwości, faktury, wymiary i też od różnych producentów. Możliwie, iż właśnie zastanawiamy się nad dokonaniem wyboru gąbki, albo i nawet zestawu gąbek i nie mamy pojęcia, która z nich będzie najlepsza. Dzięki poniższemu artykułowi postaramy się ułatwić taką decyzję.  

Twardość gąbek polerskich 

Gąbkę polerską można na ogół nabyć w trzech najważniejszych wariantach: miękka, średnia oraz twarda. 

  • twarda gąbka polerską – odznacza się dużym stopniem agresywności i przeznaczona jest do zmatowienia lakieru, a dzięki temu usuwania głębszych rys,
  • średnia gąbka polerska – to opcja pośrednia, a więc można ją używać na etapie zmatowienia lakieru, zaś przed wykończeniem powierzchni, czyli nadaniem połysku, 
  • miękką gąbka polerska – dedykowana jest celem wykańczania powierzchni lakieru samochodowego, czyli usunięcia płytkich, najdrobniejszych rysek oraz nadawania docelowego połysku. Nadaje się do używania z pastami o właściwościach lekko ściernych, ale również celem nałożenia politur, cleanerów, czy też aplikowania wosku w postaci mleczka. 

Twarda gąbka polerska nie radzi sobie z rysami? Co wówczas?

Gąbka polerska https://autokosmetyk.com/gabki-polerskie jest dokładna, gwarantuje doskonałą jakość wykańczania lakieru, ale może nie radzić sobie z mocniejszymi zarysowaniami. W tym przypadku warto będzie przemyśleć kupno padu mikrofibrowego albo futra polerskiego. 

Futro polerskie jest agresywniejsze od twardej gąbki polerskiej. Stosowanie futra przyspiesza całość procesu polerowania, gdyż bardzo dobrze usuwa głębsze rysy z karoserii auta. Niemniej jednak agresywność futra ma także pewne wady – złe używanie futra polerskiego może zakończyć się przetarciami lakieru, tym bardziej na przetłoczeniach czy też na rantach. Futro polerskie jest niezastąpione, jeśli pracuje się z twardym lakierem. 

Pad mikrofibrowy jest zaś nowością i dobrą alternatywą dla polerskiego futra. Jego producenci zapewniają, iż przewaga pada mikrofibrowego nad futrem, to krótki czas pracy celem pozyskania identycznego rezultatu.