W celu naładowania baterii auta elektrycznego wystarczy je podpiąć do dowolnego gniazdka dostępnego w naszym garażu czy przy miejscu parkingowym. Niekoniecznie jest to jednak najlepszy sposób ładowania samochodów. Szczególnie jeżeli marzy nam się flota aut elektrycznych obecna na naszym firmowym parkingu lub samorząd zlecił nam ambitne zadanie modernizacji sieci stacji ładowania nowoczesnych samochodów.
Już teraz auto elektryczne jest doskonałą alternatywą dla małolitrażowych aut miejskich. Jest tanie w utrzymaniu, niezawodne i ciche. Komfort jazdy autem elektrycznym jest absolutnie nieporównywalny z żadnymi innym modelem wyposażonym w silnik spalinowy. Równe przyspieszenie, brak wibracji i wstrząsów doceni każdy miłośnik motoryzacji.
Wady aut elektrycznych
Póki co, minusem jest długotrwały proces ładowania. Jednak tak jest tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy do ładowania używamy kabla wpiętego do zwykłego gniazdka elektrycznego o napięciu 230 V. W ten sposób uzyskujemy co najwyżej 2,3 kW mocy co w porównaniu z 50 czy 100 kWh pojemności baterii wypada niezwykle skromniutko.
Ładowanie kilkanaście godzin auta nie dość, że jest ultra mało praktyczne to jeszcze jest bardzo dużym obciążeniem dla sieci elektrycznej, które nie były projektowane z uwzględnieniem obciążeń prądowych generowanych przez baterie samochodów elektrycznych. Ryzyko zwarcia czy przepalenia kabli jest całkiem spore. Auta elektryczne są sprzedawane co prawda z kablem umożliwiającym ładowanie z sieci, lecz należy to rozpatrywać w kategoriach rozwiązania awaryjnego.
Profesjonalne ładowarki aut elektrycznych
W domowych warunkach koniecznie należy dołożyć ok. 1.5 – 3 tys. PLN i wyposażyć nasz garaż czy miejsce postojowe w ładowarkę prądu zmiennego. Jednak w profesjonalnych zastosowaniach (hotele, duże przedsiębiorstwa, stacje ładowania na parkingach) jedynym rozsądnym rozwiązaniem są ładowarki prądu zmiennego.

Ładowarki typu wallbox DC można swobodnie umieścić na ścianie budynku. Ponadto rozwiązania profesjonalne są odporne na wilgoć czy wahania temperatur.
Największą zaletą ładowarek DC (prądu stałego) jest gigantyczny prąd ładowania (na poziomie nawet 300 – 500 A). Pozwala to kilku- lub nawet kilkunastokrotnie skrócić czas ładowania. Tego typu rozwiązania są stosowane przez firmy zarabiające na sprzedaży energii dla użytkowników aut elektrycznych.
Uruchomienie punktu ładownia pojazdów elektrycznych zazwyczaj wymaga złożenia wniosku o warunki przyłączenia u bezpośredniego producenta i dostawcy energii.