Miernik lakieru – jakie są jego rodzaje?

Mierniki lakieru przydają się w różnych sytuacjach. Niezależnie, czy kupujemy, czy pracujemy z używanymi pojazdami, jest to proste i sprawne urządzenie, które pomoże w zbadaniu historii samochodu, która może być nieznana bądź ukrywana. Jednak na rynku można znaleźć bardzo różne modele, które cechują się innym wykonaniem, jak i dokładnością. Jak wybrać odpowiedni miernik?

Mierniki lakieru – jak się dzielą?

Podstawowym podziałem, który charakteryzuje mierniki, to rozróżnienie w zależności od rodzaju sond. Sonda jest częścią urządzenia, które bezpośrednio przykładane jest do karoserii pojazdu, co umożliwia zmierzenie niemetalicznej powierzchni lakierniczej. 

Testery grubości lakieru najczęściej mają swoją sondę umieszczoną w obudowie bądź na przewodzie. Które rozwiązanie jest korzystniejsze? Warto wiedzieć, że mierniki lakieru https://www.dlalakierni.pl/mierniki-lakieru są podzielone jednocześnie na trzy rodzaje posiadanych sond – płaską, dociskową, jak i kulkową.

Jaki rodzaj sondy wybrać?

Jeśli chodzi o sondę płaską, to, jak sama nazwa wskazuje, posiada ona całkowicie płaską końcówkę, która po przyłożeniu do powierzchni karoserii podaje wynik w mikrometrach. Jest to dobre rozwiązanie, które niestety sprawia wiele problemów niedoświadczonym użytkownikom, którzy bardzo często przykładają końcówkę zdecydowanie zbyt silnie, co zmniejsza dokładność pomiaru.

Rozwiązanie, które jest przystępniejsze dla początkujących, to sonda dociskowa, która działa na podobnej zasadzie, co sonda płaska, ale posiada końcówkę, która chowa się do wewnątrz. Zwiększa to precyzję testera, jednocześnie zmniejszając trudność jego użytkowania, jak i możliwość uszkodzenia lakieru w trakcie. 

Ostatnim i najprecyzyjniejszym rozwiązaniem są kulkowe mierniki lakieru. Jest to opcja, która pozwoli na mierzenie odległości od metalicznej podstawy nawet na krzywiznach, takich jak przetłoczenia. Dzięki temu testerowi bardzo łatwo o dokładny wynik, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa karoserii – bardzo trudno o uszkodzenie lakieru, jak i samego urządzenia.