Kontrolki w samochodzie

Na które kontrolki samochodowe zwracać największą uwagę?

Kontrolki samochodowe to informacja dla kierowcy, który system jego auta działa poprawnie, a który ma jakiś problem. Cała deska rozdzielcza usiana jest najróżniejszymi informacjami, które oznaczać mogą wiele stanów danych elementów. Począwszy od tego, że się tylko włączają, aż po sytuacje, które wymagają natychmiastowego zatrzymania auta. Na które kontrolki trzeba uważać?

Check engine

Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o kontrolki w samochodzie (https://devil-cars.pl/blog/kontrolki-w-samochodzie), to bez wątpienia najważniejszą z nich jest check engine, czyli kontrolka w postaci żółtego silnika. Pojawić się ona może w wielu sytuacjach i oznaczać może naprawdę wiele różnych usterek. Zawsze jednak będą się one wiązały z nieprawidłową pracą silnika, która może wpływać albo na osiągi, albo też na spalanie. Jeśli check engine zapali się na czerwono, to oznacza to jednak bardzo poważny problem z jednostką napędową, co wymaga natychmiastowego zatrzymania auta.

Kontrolka EPC

Kontrolki w samochodzie

Bardzo często pojawia się na desce rozdzielczej tajemnicza kontrolka EPC. Co ona oznacza? Ogólnie rzecz biorąc, sygnalizuje ona problem z układem elektrycznym samochodu. Oczywiście może się ona odnosić do wielu systemów np. do świec zapłonowych, czy też do cewek, a także do akumulatora, czy też nawet do przepalonej żarówki w świetle stop. Jeśli tylko taka kontrolka się pojawi, warto udać się czym prędzej do warsztatu w celu szczegółowego zdiagnozowania jej źródła pochodzenia.