Niewidzialna wycieraczka – jej właściwości i skuteczność działania

Wynalezienie wycieraczek samochodowych znacząco ułatwiło poruszanie się autem podczas padającego deszczu. Jednak od lat producenci aut pracują nad stworzeniem produktu, który umożliwiłby rezygnację z mechanicznych piór. Jednym z proponowanych rozwiązań jest specjalny środek, który zapobiega osadzaniu się kropel wody na szybach.

niewidzialna wycieraczka

Nanoszenie powłoki hydrofobowej

Tego rodzaju preparat nazywany jest często niewidzialną wycieraczką. To środek chemiczny w postaci płynu, który po naniesieniu na szyby poprawia widoczność podczas jazdy w deszczu. Po prawidłowym nałożeniu preparatu powstaje powierzchnia hydrofobowa, która odpycha cząsteczki wody od swojej powierzchni. Dzięki temu podczas jazdy nie trzeba korzystać z tradycyjnych wycieraczek mechanicznych. Preparat należy nakładać na czyste, odtłuszczone i osuszone szyby za pomocą ściereczki. Tylko równomierne nałożenie środka daje gwarancję, że wycieraczka w płynie będzie skutecznie odpychać wodę.

Rezygnacja z tradycyjnych wycieraczek

Czy niewidzialna wycieraczka może zastąpić tradycyjne pióra? Jak na razie nie jest to możliwe ze względu na ograniczoną trwałość powierzchni hydrofobowej. Proces jej ścierania się przyspieszać może stosowanie płynu do spryskiwaczy oraz mechanicznych wycieraczek. Przyjmuje się, że tego rodzaju produkt znakomicie sprawdza się podczas szybkiej jazdy po autostradach. Duża prędkość znacząco ułatwia odprowadzanie kropli z przedniej szyby. Osoby, które uczestniczą w cyklu miejskim, powinny nałożyć wycieraczkę w płynie przede wszystkim na boczne szyby i lusterka. Takie działanie ułatwia odprowadzanie wody i brudu.