Pasty polerskie. Skuteczny sposób na rysy, hologramy i zmatowienia lakieru

Aby lakier odbijał światło jak lustro, należy go wypolerować. To sposób na usunięcie różnych niedoskonałości, w tym rys, hologramów czy zmatowień, które pojawiły się na karoserii. Niezbędne są wtedy odpowiednie pasty polerskie oraz akcesoria do polerowania.

Rodzaje past polerskich – co wybrać?

W sprzedaży można znaleźć pasty polerskie (https://glossfactory.pl/pasty-polerskie), które różnią się pomiędzy sobą siłą działania. Można podzielić je na trzy kategorie:

– pasty mocnościerne, czyli cutting – ścierne pasty, które silnie polerują lakier, nie nadają połysku,
– pasty średniościerne, czyli polishing – dobrze polerują i nadają lekki połysk,
– pasty wykończeniowe, czyli finishing – służą do nadawania intensywnego połysku.

Do samochodów z twardszym lakierem, które stanowią większość, stosuje się pasty mocnościerne. Z kolei auta z miękkim lakierem, na przykład wybranych marek japońskich, powinno się polerować pastą średniościerną. Na koniec każde auto należy pokryć pastą wykończeniową.

Do polerowania auta potrzebne będą nie tylko pasty polerskie, ale również odpowiednie narzędzia. Najważniejsze to pady, które stosowane są do maszynowego polerowania. Pady także dobiera się do rodzaju pasty.

Polerowanie lakieru samochodowego – efekty

Prawidłowo wykonane polerowanie potrafi nadać karoserii efektowny wygląd. Zanikają wszelkiego rodzaju zmatowienia, rysy, hologramy i inne defekty. Lakier uzyskuje lustrzany połysk.

Warto pamiętać o tym, że po polerowaniu karoseria powinna być dodatkowo zabezpieczona, na przykład woskiem samochodowym albo powłoką ceramiczną.