Jak kupić dobry samochód używany?

Zakup samochodu używanego jest bardzo często sporym wyzwaniem. Na rynku znaleźć można wiele pojazdów, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście nie znaczy to wcale, że nie można na rynku wtórnym kupić zadbanego auta! Warto jednak przed zakupem przeprowadzić odpowiednią diagnostykę, by wybrać pojazd w pełni sprawny technicznie.

Czy warto kupić samochód powypadkowy?

Nie każdy samochód używany jest powypadkowy, ale musimy zdawać sobie sprawę, że mało które auto przez kilkanaście lat eksploatacji nie miał najmniejszej kolizji. Delikatne zagięcia karoserii czy zarysowania wymagające malowania, wcale nie przekreślają danego egzemplarza. Nawet malowane auto używane, jeśli jest w pełni sprawne techniczne, to warto się nim zainteresować, pod warunkiem, że jego naprawa przeprowadzona była w odpowiedni sposób.

Zamiast sugerować się wyłącznie wskaźnikami miernika lakieru, sprawdźmy, jak prezentują się oglądane przez nas samochody używane pod względem mechanicznym.

Na jakie podzespoły zwracać szczególną uwagę podczas zakupu?

Na pewno nie warto zwracać uwagi na drobne usterki, które będziemy w stanie wyeliminować za kilkadziesiąt czy kilkaset złotych. Zwróćmy uwagę na rzeczy drogie w naprawie, należy do nich np. jednostka napędowa czy skrzynia biegów. Wszelkie naprawy tych elementów są bardzo kosztowne i mogą przysporzyć niedoświadczonym mechanikom sporych problemów.

Sprzedaż aut używanych w Polskich realiach jest tak dobrze rozwinięta, że nie musimy martwić się o ich serwis. Jeśli dany model ma problemy z częściami typowo eksploatacyjnymi takimi jak klocki i tarcze hamulcowe czy elementami zawieszenia to profesjonalną naprawę przeprowadzić można w niskiej cenie. Taką podwójną usługę – sprzedaż i serwis – zapewnia choćby Nord Auto Olsztyn.