Wymiana opon a głębokość bieżnika

Wymiana opon jest bardzo prostym zadaniem zwłaszcza, jak korzysta się z pomocy profesjonalnego serwisu. Warto jednak pamiętać o tym, że przy wymianie ogumienia należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów.

Głębokość bieżnika

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na głębokość bieżnika oraz na ogólny stan samych opon. Zgodnie z polskim prawem do ruchu dopuszczone są jedynie te opony, które mają bieżnik równy lub większy od 1,6 mm. Pamiętać należy jednak o tym, że są to graniczne wartości, które niestety nie zapewniają 100% bezpieczeństwa na drodze. Letnie opony z bieżnikiem płytszym niż 3.0 mm znacząco tracą swoje drogocenne parametry trakcyjne. Jeżeli chodzi o zimówki to wymiana opon powinna odbyć się, gdy bieżnika ma głębokość poniżej 4 mm. Przy wymianie opon warto dokładnie sprawdzić, czy nie mają one przypadkiem żadnych uszkodzeń na bokach albo samym bieżniku. Stan opon powinien ocenić doświadczony wulkanizator.

O czym należy pamiętać?

Bardzo ważną rolę odgrywa również prawidłowe przechowywanie opon oraz ich dokładne wyważenie. Jeżeli opony letnie lub zimowe przechowywane były w garażu, to niezbędne jest ich wyważenie. Źle wyważone opony mają bardzo niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całego zawieszenia. W skrajnych przypadkach samochód może być bardzo mocno ściągany na boki. Źle wyważone opony znacznie szybciej się zużywają, dlatego też zdecydowanie szybciej tracą swoje właściwości. Aby uniknąć konieczności zakupu nowych opon pamiętać należy o tym, aby je odpowiednio przechowywać i wyważyć w serwisie wulkanizacyjnym, takim jak choćby ten z Olsztyna: https://nordauto-olsztyn.volvocars-partner.pl/o-nas/profesjonalna-wymiana-opon-serwisie .